تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۴۷
 

رتبه پنجم ایران در تدوین استانداردهای بین‌المللی نانو

Share/Save/Bookmark
رتبه پنجم ایران در تدوین استانداردهای بین‌المللی نانو
 
از میان ۱۰۳ استاندارد بین‌المللی تدوین شده در حوزه نانو، ایران مسؤول تدوین ۱۰ استاندارد بین‌المللی در این زمینه است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به گزارش ستاد نانو، ستاد ویژه توسعه فناوری‌نانو از سال ۱۳۸۸ با همکاری سازمان ملی استاندارد طی سال‌های گذشته تلاش داشته تا با تدوین ملی و استاندارد بین‌المللی در حوزه فناوری‌نانو، نیازهای شرکت‌ها، محققان و فناوران داخل کشور را برآورده کند.
در چند سال اخیر با حمایت‌ها و پشتیبانی‌های ستاد نانو از تشکیل شبکه‌ای از دانشمندان، اساتید و فناوران کشور و همراهی‌های سازمان ملی استاندارد، ایران، سهم زیادی در پیشنهاد و تدوین استانداردهای بین‌المللی داشته و تاکنون مجموعا ۱۰۳ استاندارد بین‌المللی در کمیته فنی فناوری نانو ایزو منتشر شده است.
ایران مسؤول تدوین ۱۰ استاندارد بین‌المللی از ۱۰۳ استاندارد بین‌المللی بوده که این میزان حدود ۱۰ درصد از کل استانداردهای بین‌المللی منتشر شده در جهان را به خود اختصاص داده است. در حال حاضر هم ۴ استاندارد بین‌المللی دیگر نیز در حوزه فناوری نانو با مسؤولیت ایران در حال تدوین است.
ایران پس از کشورهای امریکا، ژاپن، انگلستان و کره‌جنوبی صاحب رتبه پنجم جهان در حوزه تدوین استانداردهای بین‌المللی فناوری ‌نانو است.
استانداردهای بین‌المللی در کمیته نانوی سازمان بین‌المللی استانداردسازی (ایزو) در ۵ حوزه اصلی زیر دسته‌بندی می‌شوند:
تعاریف و اصطلاحات
استاندارد روش‌های اندازه‌گیری
استاندارد ایمنی و محیط زیستی
استاندارد ویژگی مواد
استاندارد کارآیی محصولات
تدوین استانداردهای بین‌المللی در سازمان ایزو، مبتنی بر اجماع جهانی کشورهای عضو است که معمولا ۳ تا ۴ سال زمان می‌برند و در این مدت کشورهای عضو کمیته فنی در مراحل مختلف تدوین استاندارد نظرات تخصصی مختلفی را برای تکمیل و توسعه استاندارد ارائه می‌کنند. در کمیته فنی استانداردهای فناوری نانوی سازمان ایزو، ۳۷ کشور به‌عنوان عضو اصلی و ۱۸ کشور به‌عنوان عضو ناظر وجود دارد.
 
کد مطلب: 450631