تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۴۲
 
تحولات اوکراین

اهداف پشت پرده آمریکا از جنگ اوکراین و مقابله با روسیه

Share/Save/Bookmark
اهداف پشت پرده آمریکا از جنگ اوکراین و مقابله با روسیه
 
نقش ماهواره‌های جدید روسیه در روند درگیری نظامی، ادامه گلوله باران مناطق مسکونی مرزی روسیه، اعتراف به کمبود تسلیحات برای آغاز ضدحمله اوکراین و اعتراض کی‌یف به بوداپست برای نشان دادن نقشه اوکراین بدون کریمه، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: واشنگتن در درگیری نظامی در اوکراین مداخله کرده و در مقابل روسیه قرار گرفت تا برای مقابله بهتر با پکن آماده شود. چنین نتیجه‌ای را می توان ازسخنان آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در جریان سفرش به هلسینکی، به دست آورد. 
وزیر خارجه ایالات متحده به سئوالی پاسخ داد که مدت‌هاست بسیاری را متحیر کرده: که «منفعت آمریکا از تشدید جنگ اوکراین چیست؟» پاسخ بسیار تعجب آور بود. به گفته بلینکن، درگیری نظامی در اوکراین توانایی ایالات متحده  برای پاسخگویی به تهدیدات احتمالی که ممکن است از جانب چین ایجاد شود، را افزایش داده است. این اعتراف را باید به صورت زیر درک کرد: در صورتی که پکن تصمیم به استفاده از زور علیه تایوان بگیرد، واشنگتن قبلاً در مورد روسیه "دست به آزمایش زده" و میداند چگونه عمل کند.
به عقیده کارشناسان، این جمله آمیزه‌ای عجیب از حیله‌گری، حماقت و دروغ است. نکته حیله گرانه اینجاست که وزیر امور خارجه دستاوردهای واقعی ایالات متحده در جنگ اوکراین را اعلام نکرد که اکثر آنها کاملاً واضح هستند. نخست، شرکت‌های انرژی آمریکا بخش مهمی از بازار اروپا که قبلاً در دست روسیه بود، را در اختیار گرفتند. با توجه به بحران انرژی ناشی از جنگ تحریم‌ها، این موضوع سال گذشته سودهای کلانی را برای آن‌ها به همراه داشت و برای سال‌های آینده نیز این سود را تضمین می‌کند.
ضمن اینکه لابی‌گران شرکت‌های صنایع دفاعی آمریکا هم  از قبل سفارشات دولتی برای نیروهای مسلح اوکراین بهره زیادی می‌برند. در حالی که برای متحدان اروپایی آمریکا، که سود آمریکا برای آنها به معنای زیان است، این وضعیت به قدری خشمگین است که دیگر نمی توانند آن را پنهان کنند. برای مثال امانوئل ماکرون، رئیس‌ جمهوری فرانسه، بارها از «بی‌عدالتی» وضعیت کنونی شکایت کرده است.
افزایش وابستگی اتحادیه اروپا به واشنگتن امتیاز دیگری از این درگیری است. صحبت بر سر انرژی و وابستگی های اقتصادی و سیاسی است. با ادامه درگیری نظامی در شرق اروپا، ایالات متحده با قطع رویه قدیمی، برخی از کشورها که علیرغم اختلافات سیاسی، همچنان با روسیه روابط کاری عادی دارند، صفوف متحدان خود در این قاره را در وضعیت خوبی نگه داشته و آنها را به تبعیت از خود وادار کرده است.
البته چنین استراتژی در سطح جهانی به یک شکست کامل تبدیل شد - حتی متحدان باثبات آمریکا از کشورهای جنوب جهانی مانند پاکستان یا کلمبیا به خود اجازه ندادند که به درگیری با روسیه کشیده شوند. ولی این برخورد در اروپا جواب داد و حتی ناتو توانست به سرعت به سمت شمال گسترش یابد.
تضعیف روسیه به عنوان قدرتی که جرات به چالش کشیدن سلطه جهانی ایالات متحده را دارد، هدف آشکار  آمریکاست، هرچند در این رویارویی خود نیز متحمل هزینه‌های شده است. ضمن اینکه این ایالات متحده نیست که از رویارویی با روسیه درس می‌گیرد تا بتواند به مقابله با چین برود، بلکه در واقع این مقامات پکن هستند که در حال مطالعه روش‌هایی است که واشنگتن در خصوص مسکو به کار گرفته است. آنها با دقت اوضاع را بررسی می‌کنند تا آسیب پذیری‌های خود را پوشش دهند و نتایجی می‌گیرند که اصلاً به نفع واشنگتن نخواهد بود.
در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز چهارصد و شصت و ششم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:
***
بازرس سابق سازمان ملل: ماهواره‌های جدید روسیه مسیر درگیری در اوکراین را تغییر خواهند داد
اسکات ریتر، افسر سابق اطلاعاتی تفنگداران دریایی آمریکا و بازرس سابق سازمان ملل برای نظارت بر امحای سلاح‌های کشتار جمعی عراق، صبح امروز، یکشنبه، در مصاحبه‌ای ابراز عقیده کرد که ماهواره‌های جدید روسیه با قدرت وضوح بالا به این کشور  اجازه خواهند داد تا مسیر درگیری نظامی در اوکراین را به نفع خود تغییر دهد.
ریتر یادآور شد که روسیه اخیرا "ماهواره راداری با قدرت تفکیک اجسام در یک متر" را به مدار زمین پرتاب کرده است. او ادامه داد: «این بدان معناست که آنها می توانند همه چیز را ببینند، حتی از میان ابرها یا در هوای بارانی. این ماهواره ها دارای بالاترین قدرت وضوح هستند و می توانند هر نوع حرکت و جابجایی را زیر نظر داشته باشند.»
ریتر در خصوص ورود تسلیحات نظامی غربی به اوکراین گفت: «اکنون دیگر نمی توان چیزی را از دید روس‌ها پنهان کرد. این توانایی به طور اساسی مسیر درگیری نظامی را تغییر می‌دهد، زیرا دیگر نمی‌توان همه چیزهایی که تحویل داده شده را از چشم آنها پنهان کرد.»
ریتر یادآور شد: «همه این [سلاح‌ها] در حال شناسایی و وارد شدن به پایگاه‌های اطلاعاتی روسیه هستند. و روس‌ها حملات بیشتر و بیشتری را به محل‌های نگهداری آن‌ها وارد خواهند کرد و ما در حال حاضر شاهد مواردی در تأیید این مسئله هستیم». 
ریتر در پایان ابراز عقیده کرد که «اوکراینی‌ها تا پایان تابستان فرصتی برای ادامه درگیری نخواهند داشت و متحمل شکست سنگینی خواهند شد.»
گلوله باران روستای موروم در منطقه بلگوراد روسیه توسط نیروهای نظامی اوکراین 
ویچسلاو گلادکوف، فرماندار منطقه بلگوراد روسیه بامداد امروز، یکشنبه، اعلام کرد که نیروهای نظامی اوکراینی در طول شب گذشته روستای موروم در این منطقه مرزی را گلوله باران کردند. 
وی در کانال تلگرامی خود نوشت: بر اساس اطلاعات اولیه این حملات هیچ قربانی وجود ندارد.اصابت مستقیم گلوله به یک مرکز پزشکی، باعث آتش گرفتن آن شد. همچنین به ساختمان خانه فرهنگ، مدرسه و مهدکودک این روستا نیز خساراتی وارد شده است.
پیش از این، گلادکوف در اوایل شب از به کار افتادن سامانه پدافند هوایی مستقر در منطقه بلگوراد خبر داده بود.
پیش از این، روز شنبه، نیز ویچسلاو گلادکوف از دو کشته و دو زخمی در جریان گلوله باران منطقه بلگوراد توسط نظامیان اوکراینی خبر داده بود. به گفته وی، از صبح روز شنبه، مناطق مسکونی شهر شبکینسکی بار دیگر مورد حمله نیروهای مسلح اوکراین قرار گرفته است.
کودکان مناطق مرزی روسیه  در بلگوراد به تعطیلات تابستانی فرستاده شدند
طبق اطلاعات تلویزیون روسیه، روز شنبه، 600 کودک از چندین منطقه مسکونی در منطقه بلگوراد، برای اطمینان از امنیت آنها با توجه به ادامه گلوله باران از سوی نیروهای نظامی اوکراینی، به آسایشگاه‌ها و اردوگاه‌های تابستانی کودکان در مناطق مجاور فرستاده شدند. 
به گفته مقامات محلی، این سفر به ابتکارعمل فرماندار منطقه بلگوراد ویچسلاو گلادکوف و برای حفظ جان کودکان امکان پذیر شده است. 
گلوله باران مناطق مسکونی این منطقه توسط نظامیان اوکراینی از اواخر ماه مه تشدید شده و همچنان ادامه دارد. روز پنج شنبه، 1 ژوئن، گسترده ترین گلوله باران از زمان آغاز حملات صورت گرفت. این حملات تاکنون چند قربانی و دهها مجروح برجای گذاشته است. 
پیش از این نیز در پس زمینه این حملات، مقامات محلی بلگوراد از خارج کردن 300 کودک از منطقه خبر داده بودند. 
معاون دفتر زلنسکی: اوکراین فاقد سلاح لازم برای آغاز ضدحمله است
ایگور ژوکوا، معاون دفتر ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین شب گذشته، شنبه سوم در مصاحبه با مجله تایمز اعلام کرد که این کشور تسلیحات و مهمات لازم برای آغاز عملیات ضد حمله متقابل است. 
وی اعتراف کرد: «برای یک حمله موفقیت آمیز، به هر آنچه که در اختیار دارید، از جمله توپخانه، خودروهای زرهی و تانک نیاز دارید. ولی ما به اندازه کافی از این تجهیزات  نداریم.»
این نشریه همچنین یادآور شده که رئیس جمهوری اوکراین طی یک ماه گذشته بیش از 60 جلسه با نمایندگان کشورهای مختلف برگزار کرده و در تلاش برای دستیابی به سلاح های بیشتر برای ضد حمله و تقویت دفاع هوایی کی‌یف بوده است.
زلنسکی خود در مصاحبه با روزنامه وال استریت ژورنال که صبح روز شنبه، منتشر شد، بار دیگر اعلام کرد که کی‌یف آماده انجام ضد حمله است. وی در عین حال افزود که کی‌یف مایل است قبل از حمله تسلیحات نظامی دیگری به دست آورد، اما به گفته وی، "اوکراین نمی تواند منتظر آنها بماند."
 پیش از آن، جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت که اوکراین همه چیز مورد نیاز برای اجرای یک ضد حمله موفق را در اختیار دارد. کربی افزود: غرب آماده است در ماه‌های آینده تسلیحات و مهمات به کی‌یف را برای جایگزینی تسلیحاتی که توسط روسیه منهدم شده و یا مورد استفاده قرار داده است، تامین کند و در آینده نیز سامانه‌های پدافند هوایی در اولویت تدارکات نظامی باقی خواهند ماند.
کوله‌با: طرح اقدام برای عضویت در ناتو در خصوص اوکراین نباید اجرا شود
دیمیتری کوله‌با، وزیر امور خارجه اوکراین معتقد است که طرح اقدام برای عضویت در ناتو، نباید یک رویه اجباری در روند ورود این کشور به این اتحاد باشد. او این موضوع را در نشست خبری مشترکی با وزیر امور خارجه استونی در روز شنبه اعلام کرد.
وی گفت: ما معتقدیم که طرح اقدام برای عضویت در ناتو دیگر نباید به عنوان عنصری در مسیر عضویت در نظر گرفته شود. این مکانیسمی است که عمرش گذشته است و نباید در خصوص اوکراین اعمال شود.
به گفته کوله‌با، ارائه طرح اقدام برای عضویت در ناتو برای اوکراین تحت شرایط فعلی به عنوان گامی در جهت پیوستن به ناتو اهمیت خود را از دست داده است.
 رئیس دستگاه دیپلماسی اوکراین تاکید کرد،کی‌یف می‌داند که اوکراین عضو ناتو نیست، بنابراین نمی‌تواند تصمیمات خود را به ائتلاف دیکته کند. در عین حال، به عقیده وی، این کشور حق دارد برای رسیدن به امنیت یورو-آتلانتیک مبارزه کند، حتی بدون اینکه عضو این ائتلاف باشد.
کوله‌با مدعی شد که بدون اوکراین حفاظت از فضای یورو آتلانتیک غیرممکن است، بنابراین عضویت کی‌یف در ناتو لازم و اجتناب ناپذیر است.
حمایت رائول کاسترو از مواضع روسیه در مناقشه اوکراین
ژنرال رائول کاسترو، رهبر انقلاب کوبا حمایت کامل خود از روسیه در قبال روند اوضاع پیرامون اوکراین را ابراز کرد. همانطور که روز شنبه مشخص شد، این سیاستمدار کوبایی این سخنان را در جریان گفتگوی تلفنی دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه با ویکه برای تبریک 92 سالگی او صورت گرفت، بیان کرد.
طبق اطلاعات دفتر مطبوعاتی شورای امنیت روسیه،: در این گفتگوی تلفنی، رائول کاسترو به نوبه خود از دیمیتری مدودف برای ابراز تبریک تشکر کرده و حمایت کامل کشورش از روسیه در رابطه با مناقشه نظامی در اوکراین و اطمینان به پیروزی روسیه را اعلام کرد.
نایب رئیس شورای امنیت روسیه نیز گفت: مسکو از حمایت مردم دوست کوبا از کشور ما در رویارویی با غرب جمعی در چارچوب جنگ ترکیبی آمریکا و ناتو علیه روسیه قدردانی می‌کند. 
چند روز قبل،میگل دیاز-کانل، رئیس جمهوری کوبا،  گفت که هاوانا گسترش ناتو به سمت مرزهای روسیه را محکوم می کند. وی همچنین یادآور شد: امروزه سیاست تهاجمی و هژمونیک آمریکا در قلب روابط بین‌الملل جهان قرار گرفته است.
مشاور پوتین: تماس‌های نادری بین آمریکا و روسیه از طریق کانال‌های دیپلماتیک وجود دارد
یوری اوشاکوف، مشاور رئیس جمهوری روسیه در مسائل سیاسی در مصاحبه با برنامه مستند «مسکو.کرملین.پوتین»، اعلام کرد که روسیه و ایالات متحده، نه بطور مرتب، بلکه هر از چند گاهی یکبار، از طریق خطوط دیپلماتیک و برخی مواقع نیز از طریق کانال‌های ویژه به برقراری تماس دوجانبه ادامه می دهند. به گفته وی، این تماسها به ویژه به موضوع مبادله زندانیان بین دو کشور مربوط می شوند. 
وی همچنین یادآور شد که تماس‌های نادر دیپلماتیک بین وزارت امور خارجه روسیه و سفارت آمریکا ادامه دارد، علاوه بر این، ارتباط بین وزارت امور خارجه و سفارت روسیه در ایالات متحده "از جمله در خصوص مسائل روادیدی" حفظ شده است.
پیش از این در اواخر ماه آوریل، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه یادآور شد که روابط بین مسکو و واشنگتن در حال حاضر در مرحله جنگ داغ قرار دارد. وی در عین حال حفظ ارتباط با آمریکا را مهم خواند و برای از سر گیری گفتگوها ابراز امیدواری کرد.
در همان ماه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که روابط بین دو کشور بر اساس رویکردهای اساسا متفاوت برای شکل دادن به نظم جهانی مدرن در یک بحران عمیق قرار دارد.
رئیس جمهور اسلواکی امکان توقف کمک به اوکراین پس از انتخابات پارلمانی را بعید ندانست
سوزانا چاپوتووا، رئیس جمهوری اسلواکی ابراز نگرانی کرد که در صورت پیروزی احزاب پوپولیست در انتخابات پارلمانی این کشور در ماه سپتامبر، سیاست خارجی این کشور ممکن است شبیه به موضع گیری ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان شود. 
چاپوتووا در مصاحبه با روزنامه پولیتیکو گفت: "در این صورت، شاید سیاست خارجی کشور ما نیز بیشتر شبیه سیاست دولت ویکتور اوربان شود." وی نتیجه گیری کرد، بعید نیست که  حمایت اسلواکی از اوکراین نیز تضعیف شود."
تعداد داوطلبان برای خدمت قراردادی در ارتش روسیه افزایش یافته است
وزارت دفاع فدراسیون روسیه روز شنبه اعلام کرد که تعداد افرادی که مایل به خدمت قراردادی در نیروهای مسلح این کشور هستند به طور قابل توجهی  افزایش یافته است و استخدام برای خدمت نظام به طور موثر در  مناطق  مختلف فدراسیون سازماندهی شده و در حال اجرا است.
طبق این اطلاعات، تمام اقدامات مربوط به گزینش نیروهای داوطلب خدمت، با همکاری نزدیک وزارت دفاع و فرمانداری های مناطق انجام می شود.
اعتراض کی‌یف به بوداپست به دلیل پخش ویدئویی با نقشه اوکراین بدون کریمه 
وزارت امور خارجه اوکراین روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که کی‌یف به دلیل پخش ویدئویی با نقشه اوکراین بدون وجود شبه جزیره کریمه، به مجارستان اعتراض کرده است.
طبق این اطلاعات، در تاریخ 30 ماه مه، ویدئویی که خواستار حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه نظامی در اوکراین بود در کانال یوتیوب دولت مجارستان منتشر شد که نقشه‌ای از اوکراین را نشان داد که شبه جزیره کریمه را شامل نمی شود.
وزارت خارجه اوکراین افزود: «از طرف وزارت خارجه، کاردار سفارت اوکراین در مجارستان اعتراض رسمی این کشور را مقامات بوداپست ابراز کرد». 
مقامات کی‌یف خواستار آن شدند که بوداپست "این قبیل تحریکات را متوقف کرده و به تعهدات بین المللی خود در چارچوب عضویت در سازمان ملل، اتحادیه اروپا و ناتو عمل کند."
وزارت امور خارجه همچنین مدعی شد که همراهی بوداپست با سیاست روسیه به احیای سریعتر صلح در اروپا، که دولت مجارستان در بطور علنی از آن حمایت می کند، کمکی نخواهد کرد».
پیش از این، روز جمعه، ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، در مصاحبه‌ای  ابراز عقیده کرد که عملیات ضد حمله برنامه ریزی از سوی نیروهای مسلح اوکراین تنها منجر به قربانیان جدید خواهد آورد، بنابراین باید قبل از شروع حمله، کی‌یف هر کار ممکنی برای آتش بس و آغاز مذاکرات صلح انجام دهد. علاوه بر این، وی تاکید کرد که مجارستان  اجازه نخواهد داد که پایش به درگیری نظامی اوکراین کشیده شود.
کد مطلب: 450651