تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۳۰
 

خیز آمریکا برای اجرای «معامله قرن» در لبنان با اسم رمز «آوارگان فلسطینی»

Share/Save/Bookmark
خیز آمریکا برای اجرای «معامله قرن» در لبنان با اسم رمز «آوارگان فلسطینی»
 
حوادث خونین اردوگاه آوارگان فلسطینی در جنوب لبنان که نقش آمریکا در آن فاش شده، در چارچوب پروژه شوم «معامله قرن» است که خطرات زیادی برای لبنان دارد و به مسئله حق بازگشت فلسطینیان آسیب جدی می‌زند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: «امین محمد حطیط» تحلیلگر برجسته لبنانی و کارشناس امور راهبردی منطقه در یادداشت جدید خود برای روزنامه البناء به حوادث اخیر در اردوگاه «عین‌الحلوه» (اردوگاه آوارگان فلسطینی در منطقه صیدا در جنوب لبنان) و درگیری‌های خونین و مسلحانه‌ای که از دو ماه قبل در این اردوگاه میان عناصر گروه‌های افراطی و اعضای جنبش فتح به راه افتاده، پرداخته و نوشت، هنگامی که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری سابق ایالات متحده چشم‌انداز خود را برای به اصطلاح «صلح» در خارمیانه تحت عنوان پروژه «معامله قرن» اعلام کرد، واضح بود که قرار است حقوق و منافع بسیاری از کشورها از جمله لبنان تحت تاثیر قرار بگیرد.
خطرات «معامله قرن» آمریکا برای لبنان
امین حطیط افزود، اما در این میان دو مسئله مهم در رابطه با لبنان وجود داشت که بیش از همه تحت تاثیر پروژه معامله قرن آمریکا قرار می‌گرفت. مسئله اول، آوارگان فلسطینی در لبنان و تلاش برای ادغام آنها در جامعه لبنان است؛ آوارگانی که تعداد آنها در لبنان نزدیک به 600 هزار نفر است. اما موضوع دوم مربوط به زمین و مرزهای لبنان است؛ زیرا طرح معامله قرن، مزارع شبعا و تپه‌های کفرشوبا را به صورت کامل متعلق به اراضی تحت اشغال رژیم صهیونیستی دانسته و همه قطعنامه‌ها و توافق‌نامه‌های مربوط به مرزهای لبنان و فلسطین اشغالی را لغو می‌کند.
وی تصریح کرد، بعد از آن ما در برابر تجاوزات آمریکا در قالب پروژه معامله قرن علیه منافع و حقوق لبنان ایستادیم و صدای خود را بالا برده و از دولت لبنان خواستیم موضع قاطعی برای محافظت از منافع و حقوق لبنان اتخاذ کند. ما منتظر بودیم که دولت لبنان رسما این تحرکات متجاوزانه واشنگتن را رد کند؛ به ویژه اینکه طبق قانون اساسی لبنان هرگونه اسکان و ادغام آوارگان در این کشور رد می‌شود و همچنین لبنان به مرزهای بین‌المللی خود پایبند است. سپس مقامات لبنانی اقداماتی برای مقابله با این خطرات آغاز کردند و البته برخی از آنها در دام آمریکا افتاده و درباره ترسیم «مرزهای زمینی» صحبت کردند.
در ادامه این مقاله آمده است، این اشتباه برخی مقامات لبنانی درواقع درچارچوب همان طرح پیش‌بینی شده آمریکا برای آسیب زدن به ثبات مرزهای لبنان و نقض حاکمیت این کشور بود؛ آن هم بعد از تلاش‌های زیادی که طی سال‌های متمادی لبنانی‌ها برای محافظت از اراضی و مرزهای بین‌المللی خود انجام داده و هرگونه ترسیم دوباره این مرزها را رد کردند. به همین دلیل اکنون نیز هرازگاهی از زبان برخی مقامات و مسئولان لبنانی می‌شنویم که از اصطلاح «ترسیم مرزهای زمینی» با فلسطین اشغالی صحبت می‌کنند و نتیجه آن تنها زیر سوال بردن حقوق لبنان است.
توطئه برای ادغام آوارگان فلسطینی در جامعه لبنان
این تحلیلگر راهبردی امور منطقه در ادامه تاکید کرد، اما درباره مسئله اسکان آوارگان فلسطینی و ادغام آنها در جامعه لبنان، کاملا مشخص بود که این امر به آسانی و آنگونه که آمریکایی‌ها می‌خواستند اجرا نخواهد شد؛ زیرا در وهله نخست یک مانع قانونی در این زمینه وجود دارد و قانون اساسی لبنان قاطعانه، اسکان آوارگان خارجی را ممنوع کرده است. علت دوم به ماهیت و واقعیت اردوگاه‌های فلسطینی در لبنان و چالش‌های امنیتی آنها برای این کشور مربوط می‌شود. در سال 2019 «مایک پامپئو» وزیر خارجه دولت ترامپ که با یک طرح 5 مرحله‌ای برای فروپاشی لبنان به این کشور آمده بود، انفجار اوضاع امنیتی لبنان را نیز در نظر گرفته بود که طبق آن یک درگیری و کشتار داخلی لبنانی-لبنانی و فلسطینی-لبنانی و فلسطینی-فلسطینی باید اتفاق بیفتد.
بر اساس این یادداشت، طبق طرح مذکور آمریکا، در نهایت این طرح منجر به تخریب اردوگاه‌ها و فرار ساکنان آنها به داخل شهرهای لبنان می‌شود که این مقدمه‌ای برای ادغام آوارگان فلسطینی در جامعه لبنان خواهد بود؛ همان چیزی که آمریکا برای آن تلاش می‌کند. حوادث مشکوک و واقعیت‌ها و نقشه‌هایی که طی سال‌های گذشته در رابطه با پرونده آوارگان فلسطینی در لبنان شاهد آن بودیم موجب افزایش نگرانی‌ها درباره خطرات این پرونده می‌شود تا اینکه از چند هفته قبل یک کشتار و درگیری بزرگ در اردوگاه عین‌الحلوه که بزرگترین اردوگاه اوارگان فلسطینی است رخ داد.
امین حطیط در ادامه به سندی که توسط یک سفارتخانه عربی تهیه شده و روز گذشته روزنامه الاخبار آن را فاش کرد و مربوط به نقش آمریکا در فتنه اردوگاه عین‌الحلوه بود اشاره و تاکید کرد، این سند از تحرکات نظامی آمریکا در اطراف اردوگاه عین‌الحلوه و سفرهای مکرر مقامات ارشد نظامی ایالات متحده به این منطقه پرده برمی‌دارد. درباره درگیری‌های اخیر در عین‌الحلوه ما یک بار دیگر تاکید می‌کنیم که این تنش‌ها غیرقابل توجیه است و برای حل آن باید یک راهکار امنیتی با هماهنگی دولت لبنان ارائه می‌شد که متاسفانه این اتفاق نیفتاد.


نابودی حق بازگشت فلسطینیان با اسم رمز «عین‌الحلوه»
وی ادامه داد، راهکارهای نظامی برای توقف درگیری‌های عین‌الحلوه ناکام ماند و خسارات زیادی به اردوگاه و مناطق اطراف آن وارد شد. ما نگرانیم این درگیری‌ها دوباره تکرار شود؛ درگیری‌هایی که تنها به نفع رژیم صهیونیستی است و در نهایت موجب ورود آوارگان این اردوگاه به شهرهای لبنان می‌شود. این مسئله اجرای پروژه آمریکا برای ادغام آوارگان فلسطینی در جامعه لبنان و نابودی حق بازگشت آنها به فلسطین را تسهیل می‌کند. نگرانی‌ها در این زمینه زیاد است و باید جدی گرفته شود؛ به ویژه اینکه این توطئه صرفا مربوط به اردوگاه‌های فلسطینی نیست و امنیت لبنان را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد دارد.
این تحلیلگر لبنانی تصریح کرد، بنابراین مقامات لبنان باید با جدیت برای برقراری آتش‌بس در اردوگاه عین‌الحلوه تلاش کرده و جلوی هر بهانه‌ای که می‌تواند منجر به بازگشت درگیری به اردوگاه شود را بگیرند. ما اعتقاد راسخ داریم که پروژه شوم معامله قرن تکمیل نخواهد شد و روند عادی‌سازی اعراب و رژیم اشغالگر نیز متزلزل است، اما با استراتژی آمریکا برای اجرای نقشه‌های این کشور نیز آشنایی داریم. واقعیت آن است که ایالات متحده حتی بعد از شکست‌های متوالی در یک پرونده، باز هم برای اجرای آن با روش‌های دیگر تلاش می‌کند.
حطیط تاکید کرد، به همین دلیل است که ما باید محتاط باشیم و بدانیم که پیامدهای طرح معامله قرن هنوز هم لبنان را تهدید می‌کند. به ویژه اینکه آمریکایی‌ها اخیرا دوباره بحث ترسیم مرزهای زمینی میان لبنان و فلسطین اشغالی را مطرح کرده‌اند تا برای رژیم صهیونیستی امتیاز بگیرند. فلسطینی‌ها نیز باید مراقب باشند؛ زیرا توطئه آمریکا در اردوگاه‌ها عملا حق بازگشت آنها به سرزمین خودشان را نابود می‌کند. اما دولت لبنان نیز وظیفه دارد با خطرات پیامدهای معامله قرن برای این کشور مقابله کند.
در پایان این مقاله آمده است، مسئولان مربوطه لبنانی باید نامه‌ای رسمی برای سازمان ملل و شورای امنیت ارسال و در آن بر رد هرگونه آسیب به حقوق لبنان در مرزها و زمین‌های خود و نیز رد ادغام آوارگان فلسطینی یا سوری در جامعه لبنان تاکید کنند. تحقق این امر همچنین مستلزم هماهنگی در سطح بالا با سوریه و فلسطین در چارچوب منافع مشترک است.
کد مطلب: 451641