تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۲۶
 

جزئیات مذاکرات هیأت صنعاء در ریاض از زبان «محمد عبدالسلام»

Share/Save/Bookmark
جزئیات مذاکرات هیأت صنعاء در ریاض از زبان «محمد عبدالسلام»
 
مذاکره‌کننده ارشد دولت نجات ملی یمن، در خصوص مذاکرات هیأت صنعاء در ریاض با مقامات سعودی گفت که در این گفت‌وگو ها نکات مهم مورد اختلاف بررسی شد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:«محمد عبدالسلام» مذاکره‌کننده ارشد دولت نجات ملی یمن و سخنگوی انصارالله طی پستی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی «ایکس» (توییتر سابق)، جزئیات جدیدی از مذاکرات هیأت صنعاء در ریاض با مقامات سعودی ارائه کرد. 
وی نوشت: «در چارچوب تلاش‌های قابل تقدیر برادران  در سلطنت عمان برای حمایت از صلح و پایان دادن به بحران انسانی، هیأت ما پس از ورود به ریاض، دیدارهای گسترده‌ای با طرف سعودی برگزار کرد و در آن برخی گزینه‌ها و جایگزین‌ها برای غلبه بر مسائل مورد اختلاف که در دور قبل رخ داد، بحث کردیم. ما این مسائل هر چه که به تسریع روند پرداخت حقوق و رسیدگی به وضعیت انسانی که مردم ما از آن رنج می‌برند، کمک می‌کند برای مشورت به رهبری ارائه خواهیم کرد تا به یک راهکار عادلانه، جامع و پایدار منجر شود».
وزارت امورخارجه عربستان سعودی نیز، بامداد امروز (چهارشنبه، ۲۰ سپتامبر) از نتایج مثبت گفت‌وگوهای جدی در خصوص نقشه راه برای حمایت از روند صلح در یمن و دیدار با هیأت مذاکره کننده صنعاء به ریاست محمد عبدالسلام در ریاض استقبال و تاکید کرد: «این نقشه راه را تیم ارتباط و هماهنگی عربستان ارایه کرد که ریاست آن بر عهده "محمد بن سعید آل جابر" سفیر عربستان در یمن است».
شاهزاده «خالد بن سلمان» وزیر دفاع عربستان سعودی نیز طی پستی در شبکه اجتماعی «ایکس» (توییتر سابق)، خبر داد که در ریاض با هیأت مذاکره‌کننده دولت صنعاء ملاقات داشته است و این هیأت، دور جدید مذاکرات با مقامات سعودی که پنج روزه بود را به پایان رساند. این مذاکرات با هدف دستیابی به توافق احتمالی که راه را برای پایان دادن به درگیری که نزدیک به هشت سال است در یمن ادامه دارد، صورت گرفت.(جزئیات بیشتر)
هیأت انصارالله هفته پیش، پس از سفر ناگهانی «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی به عمان، از این کشور، عازم ریاض شد. این نخستین سفر رسمی هیأت صنعاء از این نوع به ریاض از زمان آغاز جنگ در یمن در سال ۲۰۱۴ بود.
«حزام الاسد» عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن یکشنبه پیش خبر داد که مذاکرات صلحی که در شهر ریاض عربستان سعودی در حال انجام است، «در فضایی مثبت» در حال پیگیری است. این مذاکرات با میانجی‌گری عمان و به دور از هرگونه ایفای نقش سازمان ملل متحد است.
عربستان سعودی روز پنجشنبه (۱۴ سپتامبر) اعلام کرد که از هیأت جنبش انصارالله یمن برای سفر به ریاض و تکمیل مذاکرات در خصوص دستیابی به آتش بس فراگیر در یمن و راه حل سیاسی برای درگیری‌ها در این کشور دعوت کرده است. 
به روایت بیانیه‌ وزارت خارجه عربستان سعودی، «در راستای ابتکار سعودی که در ماه مارس ۲۰۲۱ ارائه شده و در راستای تکمیل دیدارها و مذاکراتی که تیم سعودی به ریاست "محمد آل جابر" سفیر عربستان در یمن با دوستان در سلطنت عمان انجام دادند، عربستان از هیات صنعاء برای سفر به این کشور در راستای تکمیل دیدارها و مذاکرات دعوت به عمل آورده است».
اما وزیر اطلاع رسانی دولت نجات ملی یمن در همان زمان اعلام کرد که این سفر نه به دلیل دعوت عربستان، که با میانجیگری عمان و تنها برای نشان دادن حسن‌نیت صورت گرفته است.
کد مطلب: 451661