تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۳۸
 

بغداد: دور کردن گروه‌های مسلح کُرد از مرز ایران آغاز شده است

Share/Save/Bookmark
بغداد: دور کردن گروه‌های مسلح کُرد از مرز ایران آغاز شده است
 
وزیر خارجه عراق روز سه‌شنبه خبر داد که عملیات انتقال گروه‌های مسلح کُرد از مناطق هم مرز با ایران به مناطقی در عمق منطقه کردستان عراق آغاز شده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:، «فؤاد حسین» وزیر امور خارجه عراق روز سه‌شنبه گفت که این کشور تغییر مکان گروه‌های کُرد ایران از مناطق کردستان عراق که به مرزهای ایران نزدیک بوده به اردوگاه‌هایی دور از مرز به عنوان بخشی از توافق امنیتی میان تهران و بغداد را آغاز کرده است. 
حسین که این سخنان را در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی مطرح می‌کرد، گفت: «بر اساس توافق میان ایران و عراق، اقدامات ضروری برای حذف این گروه‌ها از مناطق مرزی اتخاذ شده و آنها در اردوگاه‌هایی در عمق کردستان عراق مستقر شده‌اند.
وزیر خارجه عراق گفت که وی روز چهارشنبه به تهران سفر خواهد کرد تا شخصا این پیام را انتقال داده و امیدوار است که این اقدام مانع از تشدید تنش‌ها در مرز شود.
سفر وزیر امور خارجه عراق به ایران در حالی صورت خواهد گرفت که «بافل طالبانی» رئیس حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق نیز روز گذشته (دوشنبه-۲۰ شهریور ماه)  با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.
امیرعبداللهیان در این دیدار تصریح کرد: «حضور تروریست‌ها در اقلیم کردستان عراق و تحرکات آن‌ها علیه امنیت ایران در تعارض با قانون اساسی عراق و‌ مناسبات دوستانه فیمابین است. هیچ طرفی نباید به امنیت همسایگان عراق آسیب برساند».
توافقنامه همکاری‌های مشترک امنیتی ایران و عراق ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ توسط علی شمخانی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی و مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر عراق در بغداد امضا شده است.
ضرب‌الاجل این توافق در تاریخ ۲۸ شهریور ماه جاری به پایان خواهد رسید. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز گذشته، بر اجرای این توافقنامه تأکید و اعلام کرد سفر باقل طالبانی به تهران ارتباطی با چانه زنی برای تمدید مهلت اعلام شده درباره خارج کردن تروریست‌ها از اقلیم کردستان عراق ندارد.
پایان پیام/.
کد مطلب: 451745