تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۴۰
 

«کشور مستقل تگزاس»؛ داستان زمزمه جدایی «ایالت تک‌ستاره» از ایالات متحده آمریکا چیست؟

Share/Save/Bookmark
«کشور مستقل تگزاس»؛ داستان زمزمه جدایی «ایالت تک‌ستاره» از ایالات متحده آمریکا چیست؟
 
مناقشه میان حکومت تگزاس و دولت فدرال آمریکا بر سر کنترل مرز جنوبی این ایالت با مکزیک موجب شده تا بار دیگر زمزمه جدایی این ایالت از ایالات متحده و تشکیل کشور مستقل تگزاس به گوش برسد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: نظام سیاسی ایالات متحده‌ی آمریکا از بسیاری جهات منحصربه‌فرد است. یکی از این جهات، آزادی و استقلال حکومت‌های ایالتی این کشور در اداره‌ی ایالت متبوعه‌یشان است. تگزاس دومین ایالت بزرگ آمریکا، هم از نظر مساحت (بعد از آلاسکا) و هم از نظر جمعیت (بعد از کالیفرنیا)، و یکی از ایالت‌های این کشور است که با همسایه‌ی جنوبی آمریکا، یعنی مکزیک، هم‌مرز است. از سال‌ها قبل، و به‌ویژه در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، همین مرز تگزاس با مکزیک به یکی از دلایل عمده‌ی مناقشه میان جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها تبدیل شده است. زخمی که با تصمیم اخیر دولت فدرال، به ریاست‌جمهوری جو بایدن، مبنی بر برداشتن سیم‌خاردارهای مرزی، دوباره سر باز کرده است.
«کشور مستقل تگزاس»؛ داستان زمزمه جدایی «ایالت تک‌ستاره» از ایالات متحده آمریکا چیست؟ +عکس و فیلم
شماری از مهاجران که از مکزیک خود را به مرزهای ایالت تگزاس رسانده‌اند، درون رودخانه‌ی «ریو گراندی» در امتداد سیم‌خاردارهایی راه می‌روند که به دستور حکومت تگزاس کشیده شده‌اند. دولت بایدن به نیروهای گشت مرزی دولت فدرال دستور داده این سیم‌خاردارها را بردارند، اما گارد ملی تگزاس این اجازه را نمی‌دهد. (+)
زمانی که نیروهای گارد ملی ایالت تگزاس به دستور مقامات حکومت محلی[۱] از ورود نیروهای فدرال برای برچیدن این حصار مرزی و کمک به پناهندگانی که پشت آن گرفتار شده بودند، جلوگیری کردند، مناقشه‌ای میان حکومت جمهوری‌خواه ایالت تگزاس و دولت فدرال دموکرات بایدن درگرفت[۲]این مناقشه از آن‌جایی نشأت گرفته بود که دیوان عالی آمریکا در تصمیمی نزدیک، با ۵ رأی موافق در مقابل ۴ رأی مخالف، به سود دولت بایدن رأی داد[۳]. با این وجود، «گرِگ اَبوت» فرماندار ایالت تگزاس و سایر مقامات این ایالت، این رأی دیوان عالی و اقدام دولت بایدن را تعدی به حق حاکمیت تگزاس دانسته‌اند. مقامات تگزاس می‌گویند اقدام نیروهای «سازمان گمرک و حفاظت مرزی» دولت فدرال، مصداق تخریب اموال ایالتی و به خطر انداختن امنیت مرزی تگزاس با هدف تسهیل مهاجرت از مرزهای جنوبی این ایالت است. در این میان برخی جمهوری‌خواهان از جنگ داخلی حرف می‌زنند و برخی بر طبل کهنه‌ی جدایی‌طلبی تگزاس می‌کوبند.
«کشور مستقل تگزاس»؛ داستان زمزمه جدایی «ایالت تک‌ستاره» از ایالات متحده آمریکا چیست؟ +عکس و فیلم
«گرگ ابوت» (مرکز تصویر) اواسط سال ۲۰۲۳، یکی از شش لایحه‌ی مجلس سنای ایالت تگزاس را که برای تقویت «امنیت مرزی» امضا کرده، به نمایش می‌گذارد. ابوت اکنون دولت فدرال آمریکا را به تعدی به حقوق ایالت متبوعش متهم می‌کند و وعده داده مقابل این دخالت‌ها بایستد. (+)
در همین‌باره بخوانید:
›› انتقال شبانه کودکان مهاجر در آمریکا از پرورشگاه به بیابان‌های تگزاس
ماجرای مناقشه‌ی مرزی چیست؟
ایالت تگزاس از مدت‌ها قبل در مرزهای جنوب و جنوب غربی خود با مکزیک برای جلوگیری از ورود غیرقانونی مهاجران، از سیم‌خاردار استفاده کرده است. سال ۲۰۲۱ ابوت در مرز با مکزیک اعلام وضعیت اضطراری کرد و به این ترتیب، مجوز گسترش استفاده از سیم‌خاردار را صادر نمود. طی روزهای اخیر، به‌ویژه پس از آن‌که یک زن و دو کودک[۴] در رودخانه‌ی مرزی «ریو گراندِی» غرق شدند[۵]، دعوا بر سر کنترل مرز دوباره بالا گرفته است[۶]. نیروهای گشت مرزی دولت فدرال آمریکا می‌گویند وقتی تلاش کرده‌اند این مهاجران را نجات دهند، مأموران گارد ملی ایالت تگزاس «مداخله‌ی فیزیکی» کرده‌اند و جلوی آن‌ها را گرفته‌اند. این در حالی است که گارد ملی تگزاس می‌گوید زمانی که گشت مرزی آمریکا با آن‌ها تماس برقرار کرده تا اجازه‌ی عبور از حصار را بگیرد، سه مهاجر مدنظر پیشاپیش غرق شده بوده‌اند. ابوت نه‌تنها تقصیرِ غرق شدن این مهاجران را به عهده نگرفت، بلکه مقصر این اتفاق را «آهن‌ربای [سیاست] مرزهای بازِ بایدن» توصیف کرد[۷].
«کشور مستقل تگزاس»؛ داستان زمزمه جدایی «ایالت تک‌ستاره» از ایالات متحده آمریکا چیست؟ +عکس و فیلم
این تصویر که سال ۲۰۱۹ گرفته شده، «یورلی روبی» (چپ) ۱۰ ساله، و «جاناتان آگوستین بریونس د لا سانچا» (۸ ساله) دو کودکی را نشان می‌دهد که در رودخانه‌ی «ریو گراندی» در مرز مکزیک و آمریکا غرق شدند. (+)
«کشور مستقل تگزاس»؛ داستان زمزمه جدایی «ایالت تک‌ستاره» از ایالات متحده آمریکا چیست؟ +عکس و فیلم
یک کفش کودکانه به سیم‌خاردارهای مرز مکزیک و آمریکا در کرانه‌ی رودخانه‌ی «ریو گراندی» گیر کرده است. مناقشه‌ی اخیر بر سر حذف یا بقای این سیم‌خاردارهاست که ایالت تگزاس آمریکا را از مکزیک جدا می‌کنند. (+)
کارشناسان معتقدند قانون اساسی آمریکا و سوابق سیاسی تاریخی، «کنترل مرزهای کشور» را یک مسئله‌ی فدرال تعریف کرده‌اند[۸]، اما فرماندار ایالت تگزاس همچنان بر موضع خود مبنی بر جلوگیری از ورود بی‌رویه‌ی مهاجران از طریق مرزهای این ایالت با مکزیک پافشاری می‌کند و به مأموران دولت فدرال اجازه‌ی گشودن مرز را نمی‌دهد. مناقشه‌ی اخیر در حقیقت دعوایی سیاست‌آلود بر سر حقوق ایالت‌ها و حقوق مهاجران است[۹]، اما اعضای جمهوری‌خواه کنگره ادعا می‌کنند این مسئله ممکن است به جنگ داخلی در آمریکا بینجامدابوت می‌گوید «حق ایالت در دفاع از خود» بر سایر قوانین در این حوزه مقدم است و هرگونه دستورالعمل فدرالی که با این حق در تضاد باشد، قابل‌اعتنا نیست. فرماندار تگزاس ضمن اعتراض به حکم دیوان عالی آمریکا و دادن وعده‌ی ادامه‌ی مقابله با تلاش‌های دولت بایدن در بازگشایی مرز[۱۰] طی بیانیه‌ای که در همین‌باره منتشر کرد، مدعی شد «دولت فدرال» با عدم مقابله با عبور مهاجران از مرز، «معاهده‌ی میان ایالات متحده و ایالت‌ها را زیر پا گذاشته است[۱۱].» از آن زمان تا کنون، نیروهای گارد ملی و پلیس ایالت تگزاس بر سر حصار مرزی با نیروهای گشت مرزی دولت فدرال درگیر بوده‌اند[۱۲].
«کشور مستقل تگزاس»؛ داستان زمزمه جدایی «ایالت تک‌ستاره» از ایالات متحده آمریکا چیست؟ +عکس و فیلم
مهاجران از رودخانه‌ی «ریو گراندی» در مرز مکزیک با تگزاس عبور می‌کنند تا خود را به آمریکا برسانند. سیاستمداران جمهوری‌خواه دولت بایدن را به تلاش برای تسهیل مهاجرت غیرقانونی به آمریکا متهم می‌کنند. موضوع مهاجرت قطعاً نقش پررنگی در تبلیغات، مناظرات، و رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو در آمریکا خواهد داشت. (+)
حمایت جمهوری‌خواهان از تگزاس
تگزاس یکی از «جمهوری‌خواه‌ترین» ایالت‌های آمریکاست. در بحبوحه‌ی مناقشه‌ی اخیر نیز تقریباً تمامی فرمانداران جمهوری‌خواه ایالت‌های دیگر آمریکا از ابوت حمایت کرده و بعضاً حتی پیشنهاد داده‌اند نیروهای گارد ملی خود را به تگزاس اعزام کنند تا مقابل نیروهای دولت بایدن مقاومت کنند[۱۳]. ۲۵ فرماندار جمهوری‌خواه ایالت‌های آمریکا[۱۴] با امضای بیانیه‌ای حمایت خود را از ایالت تگزاس و فرماندارش اعلام کردند[۱۵]. تنها فرماندار جمهوری‌خواه ایالت ورمانت از امضای این بیانیه خودداری کرد. «کلِی هیگینز» نماینده‌ی جمهوری‌خواه ایالت لوئیزیانا در مجلس نمایندگان، در شبکه‌ی اجتماعی «ایکس» (توئیتر سابق) در پاسخ به این سؤال که نظرش درباره‌ی مناقشه‌ی ایالت تگزاس و دولت بایدن بر سر مرز با مکزیک چیست، گفت: «نظر من این است که مقامات فدرال دارند یک جنگ داخلی به راه می‌اندازند و تگزاس باید مقاومت کند[۱۶].» «تد کروز» سناتور جمهوری‌خواه ایالت تگزاس، نیز در واکنش به این مناقشه، تصویری از سیم‌خاردار و عبارت «بیایید آن را بگیرید[۱۷]» را در ایکس منتشر کرد. «بیایید آن را بگیرید» یکی از شعارهای «انقلاب تگزاس» یا «جنگ استقلال تگزاس[۱۸]» بود که منجر به استقلال این ایالت از مکزیک و تشکیل کشور مستقل «جمهوری تگزاس» بود.
«کشور مستقل تگزاس»؛ داستان زمزمه جدایی «ایالت تک‌ستاره» از ایالات متحده آمریکا چیست؟ +عکس و فیلم
توئیت «تد کروز» نماینده‌ی جمهوری‌خواه ایالت تگزاس در مجلس سنای ایالات متحده، با عبارت «بیایید آن را بگیرید». ماجرای این عبارت به دوران جنگ استقلال تگزاس از مکزیک بازمی‌گردد؛ زمانی که دولت مکزیک یک توپ جنگی به ساکنان تگزاس امانت داد تا در برابر تجاوز بیگانگان از خود دفاع کنند، اما وقتی درخواست پس گرفتن آن را کرد، اهالی تگزاس امتناع کردند و پرچمی با یک توپ جنگی و عبارت «بیایید آن را بگیرید» به دست گرفتند. (+)
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه سابق آمریکا، نیز که سخت مشغول تبلیغات برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال جاری میلادی است، با صدور بیانیه‌ای ضمن حمایت از فرماندار تگزاس، از «همه‌ی ایالت‌هایی که تمایل دارند» دعوت کرد تا «نیروهای گارد خود را به تگزاس اعزام کنند.» ترامپ در این بیانیه وعده داد: «وقتی رئیس‌جمهور شدم، روز اول، به جای جنگ با تگزاس، با فرماندار ابوت و سایر ایالت‌های مرزی همکاری خواهم کرد تا این تهاجم [مهاجران] را متوقف کنیم، مرز را ببندیم، و به‌سرعت بزرگ‌ترین عملیات اخراج داخلی تاریخ را آغاز کنیم. آن‌هایی که بایدن اجازه داده وارد [آمریکا] شوند، نباید خیلی جا خوش کنند، چون دوباره به خانه‌هایشان برخواهند گشت[۱۹].» رئیس‌جمهور سابق آمریکا، طی یک مراسم تبلیغاتی در لاس‌وگاس نیز مجدداً این وعده را تکرار کرد و گفت: «وقتی رئیس‌جمهور شدم، به جای این‌که برای تگزاس «قرار منع» بفرستم، نیروی کمکی می‌فرستم[۲۰]
«کشور مستقل تگزاس»؛ داستان زمزمه جدایی «ایالت تک‌ستاره» از ایالات متحده آمریکا چیست؟ +عکس و فیلم
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق و نامزد احتمالی حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو در آمریکا در جریان سخنرانی اخیر در لاس‌وگاس. ترامپ در این مراسم تبلیغاتی ضمن ابراز حمایت کامل از فرماندار تگزاس، از فرمانداران ایالت‌های جمهوری‌خواه آمریکا دعوت کرد نیروهای گارد ملی خود را برای حمایت از تگزاس در مقابل دولت فدرال، به این ایالت بفرستند. برخی از ایالت‌ها نیز به این دعوت پاسخ مثبت داده و اعلام آمادگی کرده‌اند تا برای مقاومت مقابل نیروهای گشت مرزی دولت بایدن، به تگزاس نیرو اعزام کنند. (+)
کشور مستقل تگزاس
تگزاس به «ایالت تک‌ستاره» مشهور است. این عبارت، که نماد آن یک ستاره‌ی تنها روی پرچم تگزاس است، به تاریخ این ایالت و استقلال آن از مکزیک بازمی‌گردد[۲۱]تگزاس بین سال‌های ۱۸۳۶ تا ۱۸۴۶ یک کشور مستقل بود و از آن زمان تا کنون، احساسات استقلال‌طلبانه در این ایالت کم‌وبیش وجود داشته است. اگرچه مقامات این ایالت ممکن است مستقیماً به دنبال تحریک این احساسات نباشند، اما کارشناسان معتقدند درگیری دولت فدرال و ایالت تگزاس بر سر مرز این ایالت با مکزیک، می‌تواند چنین احساساتی را تقویت کند[۲۲]. بسیاری از ساکنان تگزاس که حامی تصمیم فرماندار ایالت‌شان در «دفاع از مرز» هستند، از تصمیم دیوان عالی آمریکا عصبانی شده‌اند و پیام‌های مختلفی در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ «تکسیت» (Texit) به اشتراک گذاشته شده است[۲۳]«تکسیت» برگرفته از عبارت رایج‌تر «برگزیت» است و به استقلال تگزاس از ایالات متحده اشاره دارد. با این وجود، مسئله منحصر به شهروندان عادی یا کاربران شبکه‌های اجتماعی نیست.
«کشور مستقل تگزاس»؛ داستان زمزمه جدایی «ایالت تک‌ستاره» از ایالات متحده آمریکا چیست؟ +عکس و فیلم
«تکسیت» تصویر روی جلد هفته‌نامه‌ی آمریکایی «نیوزویک» با طرح این سؤال که «آیا ایالت تک‌ستاره می‌تواند از پس خودش بربیاید؟» تشدید تنش‌ها میان دولت فدرال و حکومت تگزاس می‌تواند تمایلات جدایی‌طلبانه را در تگزاس که یکی از مهم‌ترین ایالت‌های آمریکا از نظر اقتصادی است، تقویت کند. (+)
«کشور مستقل تگزاس»؛ داستان زمزمه جدایی «ایالت تک‌ستاره» از ایالات متحده آمریکا چیست؟ +عکس و فیلم
تک‌ستاره‌ی روی پرچم ایالت تگزاس یادآور دورانی است که این ایالت یک کشور مستقل تحت عنوان «جمهوری تگزاس» بود. این پرچم نه‌تنها اهمیت تاریخی دارد، بلکه نمادی برای استقلال‌طلبی این ایالت است. (+)
«حزب ملی‌گرای تگزاس» نیز با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حکم دیوان عالی، از ابوت خواست «نشستی اضطراری برای بررسی استقلال تگزاس برگزار کند.» اگرچه این درخواست‌ها هنوز به جایی نرسیده‌اند، اما سال ۲۰۲۳ سال شلوغی برای حامیان تکسیت بود. جنبش ملی‌گرای تگزاس، بزرگ‌ترین گروه حامی استقلال تگزاس، اواخر ماه دسامبر سال ۲۰۲۳، عریضه‌ای با بیش از ۱۳۹ هزار امضا به حزب جمهوری‌خواه تگزاس تقدیم کرد. طبق قوانین انتخاباتی تگزاس این تعداد امضا برای برگزاری «همه‌پرسی مشورتی» درباره‌ی جدایی تگزاس از ایالات متحده[۲۴] همزمان با برگزاری انتخابات درون‌حزبی ریاست‌جمهوری در ماه مارس سال ۲۰۲۴ کافی است[۲۵]. برخی مقامات آمریکایی و رسانه‌ها حتی مسیر پیش روی تگزاس پس از استقلال را نیز ترسیم کرده‌اند: از حفظ دلار به مدت محدود و سپس طراحی یک ارز مستقل، تا سهم تگزاس از بدهی ملی آمریکا، و از حکومت به عنوان یک «دولت-ملت واحد» تا الزامات دریافت شهروندی «تگزاس[۲۶]». اگرچه هنوز زود است، اما اگر تنش‌ها میان دولت فدرال و حکومت ایالت تگزاس بالا بگیرد، بعید نیست گام‌های بیش‌تری در جهت استقلال این ایالت و تشکیل کشور تگزاس برداشته شد؛ کشوری که گفته می‌شود در صورت تشکیل، به دهمین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل خواهد شد[۲۷].
کد مطلب: 453010