تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۴۶
 

صادرات نفت ایران 50 درصد افزایش یافت

Share/Save/Bookmark
صادرات نفت ایران 50 درصد افزایش یافت
 
روزنامه نیکی ژاپن نوشت، صادرات نفت ایران در سال 2023 تقریبا 50 درصد افزایش یافته و به 1.29 میلیون بشکه در روز رسیده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: روزنامه نیکی ژاپن طی گزارشی نوشت، صادرات نفت خام ایران در سال گذشته میلادی تقریبا 50 درصد افزایش یافته و به بالاترین رقم 5 سال گذشته یعنی حدود 1.29 میلیون بشکه در روز رسیده است.
به نوشته این گزارش، بیشتر این نفت به مقصد چین ارسال شده است.
بنا بر برآوردهای آژانس بین‌المللی انرژی، ایران در سال 2023 بالغ بر 2.99 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده که 440 هزار بشکه بیش از سال 2022 است.
این نهاد بین‌المللی پیش‌بینی کرده است که رقم تولید ایران در سال 2024 هم 160 هزار بشکه دیگر بیشتر شود.

میزان صادرات نفت ایران طی 6 سال گذشته به تفکیک کشور
تقاضا از سوی چین، ایران را ترغیب کرده تا تولید خود را افزایش دهد. آمارهای شرکت اروپایی کپلر نشان می‌دهد، تقریبا 90 درصد صادرات نفت خام ایران به چین بوده است.
بنا بر اعلام رویترز و منابع دیگر، 40 پالایشگاه مستقل کوچک و متوسط چین، اغلب نفت ایران را با یوآن می‌خرند.
نفتکش‌هایی که ایران را برای انتقال محموله‌ها ترک می‌کنند به منظور دور زدن تحریم‌ها، از روش‌هایی نظیر انتقال کشتی به کشتی در دریا و پنهان کردن اطلاعات مکان خود استفاده می‌کنند.
به نوشته این روزنامه ژاپنی، از زمان جنگ اوکراین که قیمت نفت خام و بنزین افزایش یافته است، رویکرد واشنگتن نسبت به تحریم‌های ایران تغییر کرده و دولت بایدن مجبور شده است تا به صورت ضمنی صادرات نفت ایران را بپذیرد.
کد مطلب: 453069